Epidurálna injekcia – Epidulárka

Ako sa ti páči článok?
[Celkom hlasovalo: 0 Priemer: 0]

Pri epidulárnej injekcii ide o znecitlivenie – úľavu od bolesti, keď sa znecitlivejúca látka podáva do oblasti nervov zásobujúcich tú ktorú oblasť chrbtice, ktorá nemá byť vnímaná, uvoľnená. Epidurálna injekcia spolu s kortikosteroidmi, lidokaínom alebo výnimočne dokonca s opioidom nemajú podľa rôznych lekárskych zdrojov na internete žiadnu zásadnú výhodu v liečbe krčnej, hrudnej alebo driekovej chrbtice. Výsledky sú v mnohých prípadoch len krátkodobé, čo znamená aplikáciu len ďalších dávok injekcií do chrbticového kanála, čo samozrejme nie je štandardné a pre telo zaťažujúce. Navyše je tu vždy riziko vzniku infekcie, ktorá môže mať dokonca za následok meningitídu – zápal mäkkých blán mozgu a miechy. Na amerických stránkach som dokonca našiel náhodne robený výskum účinkov epidurálnych injekcií (vykonaný v roku 2003), ktorý poukázal na to, že účinok epidurálky je rovnaký, resp. menší ako keď pacientom aplikovali slanú vodu (zrejme roztok na infúziu) do príslušnej časti chrbtice, prejavil sa len placebo efekt po podaní. Ja som túto metódu neskúšal, preto neviem zhodnotiť efekt.

 

Záver

Aplikovanie epidurálnej injekcie so steroidmi alebo inými látkami pomôže vašej hernii disku len v krátkodobom horizonte, ale čo je podstatné, žiadnym spôsobom nelieči poškodenú platničku. Úľava od bolesti vám však môže dočasne pomôcť s flexibilitou a mobilitou a umožní vám vykonávať napr. fyzikálnu terapiu (cvičenia), bez toho, aby ste mali veľké bolesti. Pamätajte si, že zotavenie z hernie disku je vždy dlhodobý proces a nič v krátkodobom horizonte (okrem chirurgických možností) vám poškodenú platničku „neopraví“ cez noc.

Vložiť komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.