Degeneratívne ochorenie platničiek

Ako sa ti páči článok?
[Celkom hlasovalo: 0 Priemer: 0]

Obsah článku

Degeneratívne ochorenie platničiek – úvod

Degeneratívne ochorenie platničiek je za normálnych okolností stav spôsobený starnutím a je sprevádzaný znížením kvality života spojeného s bolesťami chrbtice. Tieto zmeny, ktoré vznikajú procesom starnutia sa nepovažujú za chorobu, ale je vysoko pravdepodobné, že v starobe budete trpieť bolesťami chrbta, ak máte v životopise zdvíhanie ťažkých bremien alebo fajčíte.

druhy poškodenia platničiek
Poškodenie platničky – rôzne formy

Degeneratívne ochorenie platničiek – diagnóza

Lekár vie na základe rodinnej a pracovnej anamnézy s prehľadom diagnostikovať pravdepodobnosť tohto ochorenia. Ak nedošlo k žiadnemu vážnemu zraneniu a súčasne pacient nepociťuje veľkú bolesť, pravdepodobne lekár predpíše lieky proti bolesti a upraví režim pacienta, čo sa týka formy, rozsahu a náročnosti úkonov v každodennom živote. V opačnom prípade lekár bude vyžadovať bližší pohľad na chrbticu prostredníctvom vyšetrení akými sú rôntgen (RTG), magnetická rezonancia (MRI)  alebo počítačová tomografia (CT).

Degeneratívne ochorenie platničiek – príčiny vzniku

Degeneratívne ochorenie je spôsobené stratou tekutiny v platničkách a vytvorením tzv. sĺz – trhlín v diskoch. Strata tekutín spôsobí, že sa platničky stavajú tenkými, čo bezpečne preukáže vyšetrenie MRI. Časom slzy v platničkách spôsobia to, že sa platnička rozpadne na malé kúsky, ktoré môžu spôsobiť bolesť tým, že tlačia na nervové korene. Znížením hrúbky platničky dôjde k zblíženiu stavcov a zmenšeniu priestoru pre nervové výstupy z kanála chrbtice. Degeneratívne zmeny teda vedú k ďalším komplikáciám, akou je napr. spinálna stenóza, ktorá znamená zúženie chrbticového kanála, či hernie disku alebo úplne pretrhnutie platničky s jej sekréciou do chrbticového kanála. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité liečiť tento stav čo najskôr, aby sme sa vyhli ďalším nepríjemným komplikáciám.

Degeneratívne ochorenie platničiek – príznaky

Tento zdravotný problém je známy tým, že spôsobuje dlhodobé chronické bolesti. Patria tu bolesti v stehnách, zadku, krku, či vyžarujúca bolesť v ramenách, lakťoch a rukách. Tiež pocity brnenia v kolenách a bolesť sa zhoršuje, keď pacient dlho sedí, ohýba sa alebo sa krúti. Na rozdiel od hernie disku patologické zmeny nastupujú postupne, zápal tkanív nie je taký akútny. Lekár by mal byť okamžite vyhľadaný v prípade, že si pacient všimol stratu kontroly močového mechúra alebo pohybu čriev alebo neurologických porúch, ktoré sa časom zhoršujú.

Degeneratívne ochorenie platničiek – možnosti liečby

Možnosti liečby zahŕňajú kombináciu chiropraktickej liečby, fyzikálnej terapie a užívaniu protizápalových liekov. Obvykle sa pristupuje k operácii iba v prípade, že nedošlo k zmene bolesti po dvoch až troch mesiacoch a kvalita života je výrazne znížená. Aj v prípade operačnej liečby však existuje niekoľko (cez 10) spôsobov výkonu operácie cez čiastočné odstránenie poškodenej platničky až po jej celkovú výmenu. Viac pacientovi vysvetlí príslušný neurochirurg.

Existujú však aj nové spôsoby liečby, ktoré spočívajú napr. v použití vlastných kmeňových buniek na regeneráciu platničky do pôvodného stavu. Takéto operácie sa vykonávajú tiež na Slovensku a majú (zatiaľ) veľkú úspešnosť. Viac si prečítajte napr. tu – http://www.pluska.sk/plus7dni/vsimli-sme-si/ked-vyskoci.html

Degeneratívne ochorenie platničiek – záver

V 95%-ách prípadov môže byť degeneratívne ochorenie disku úspešne riešené a kvalita života môže byť výrazne lepšia, čo však súvisí aj so zmenou životných návykov. Napríklad schudnutím vytvárate menší tlak na chrbticu a jej relaxačným pretiahnutím každý deň prispejete k úľave od bolesti a zvýšenie flexibility. Je potrebné taktiež začať cvičiť na posilnenie svalov okolo chrbtice. Použitím penových valčekov na chrbát rozmasírujete staré jazvy, čo pomáha uvoľniť napäté šľachy, flexory a väzy. Tiež, v prípade ak fajčíte, odporúča sa, aby ste prestali fajčiť (to je prekvapenie, že?).

Vložiť komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.