Pôsobenie tepla a chladu na liečbu platničky

Ako sa ti páči článok?
[Celkom hlasovalo: 3 Priemer: 3]

Na mnohých fórach o zdraví a fitnes fórach sa vedie diskusia o vplyvoch tepla a chladu na bolesti chrbtice, zvlášť hernii disku. Čo pomáha viac? Odpoveď je jednoduchá – to, čo vám pomôže viac.

Je tu ale niekoľko dôvodov, prečo napísať, že chlad pomôže:

Tým, že sa jadro platničky vytláča von, tlačí platnička na priľahlé nervové štruktúry. Vzniká zápal, ktorý je hlavným dôvodom, prečo máme problémy s platničkou. Chlad (ľad) pomáha znížiť bolesť a zápal. Keď som použil ľad po dobu 20 minút asi trikrát až päťkrát denne, okamžite som si všimol zníženie bolesti. Ďalším dôvodom je, že studené prostredie sťahuje svaly a pôsobí na vypuklú platničku tak, že nemá tendenciu atakovať nervy. Spôsobí to dočasnú úľavu, načas nemusí byť nerv stlačený, atakovaný. Po 20 minútach je potom vhodné chladenú oblasť opätovne prekrviť kvôli procesu hojenia.

Tu sa dostávame k teplu:

Mne osobne veľmi pomohla teplá vyhrievaná podložka, ktorá produkuje tzv. „suché teplo“. To dostatočne prekrví oblasť a zrýchli proces hojenia. Tým, že je pacient limitovaný v pohybe, leží, je týmto spôsobom jednoduchšie nahradiť tvorbu tepla týmto spôsobom. Ak v predchádzajúcom odseku budete chcieť prvých 24-48 hodín po úraze určite stlmiť chladom (ľadom) zápal, tak tento tip vám pomôže opätovne prekrviť poškodenú oblasť a uľaviť tak od bolesti. Sami však najlepšie budete vedieť, čo a kedy vám pomôže, ktorá kombinácia je správna.

Záver:

Niektorí pacienti určite povedia, že teplo ani chlad im nerobí nič pre vyskočenú platničku. Aj to môže byť pravda, dal by som však na vlastnú skúsenosť, ktorá preverí tieto tvrdenia dostatočne. Ja som sa cítil najlepšie po „suchom teple“, ale taktiež kombinácia tepla a ľadu by mohla priniesť ešte väčšiu úľavu, čo som už ale neskúšal. Zvlášť v kombinácii s liekmi a cvičením môže táto metóda výrazne uľaviť od bolesti, resp. zotaviť poškodenú platničku z dlhodobého hľadiska.

Vložiť komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.