Matejov príbeh jednej platničky

Ako sa ti páči článok?
[Celkom hlasovalo: 11 Priemer: 4.9]

Som veľmi rád, že môžem vôbec po prvý krát uverejniť  na tejto stránke aj niečo iné ako môj príbeh alebo iný, kvázi odborný článok. Matej mi poslal svoj kompletne spracovaný príbeh ako sa popasoval s herniou. Vzhľadom na ubehnutý čas to má značnú empirickú hodnotu, takže je to určite zaujímavá štúdia. Prosím všetkých čitateľov tejto stránky, pokojne napíšte niečo aj vy, aby všetci videli, že sa s herniou disku dá úspešne bojovať. Príspevok uverejňujem v autentickej podobe, tak ako mi bol zaslaný. Ďakujem, Maťo!

Obsah článku

Martinov príbeh jednej platničky

Úvodom všetkých platničkárov pozdravujem :),

Som dnes už bývalým pacientom s dnes už bývalou diagnózou – Mediálna extrúzia disku L5/S1 10 mm, čo je dosť závažná diagnóza a keď vám poviem, že mám za sebou už všetko čo sa tejto problematiky týka, verte mi, že nezveličujem (od chiropraktikov, klasickej nemocničnej fyziatrie a fyzioterapie, cez rôzne súkromné rehabilitácie McKenzie a pod., samozrejme neurológie a nesmieme vynechať ani “liečbu“ ozónom a iné…).

Tento príbeh píšem pre tých, ktorí sa nechcú spoliehať na zázračné metódy chiropraktika, ktorý napravý degeneratívne poškodenie medzistavcového disku degenerovaného po desiatky rokov v priebehu pár sedení (čo je samozrejme absolútne nemožné a nebezpečné, pretože vám môže viac poškodiť ako polepšiť…) a na analgetiká predpísané pani neurologičkou ktoré majú za účel utlmiť signály vášho chrbta, ktorý sa vám snaží povedať že nutne potrebuje zmenu, pre tých, ktorí  majú reálny záujem a pevnú vôľu vziať osud svojej chrbtice do vlastných rúk, pretože SM systém v kombinácii s pravidelnou chôdzou, môžeme ju nazvať upravený Nordic walking, pričom musíte dodržiavať zásady ako pri cvičení SM systému – teda podsadená panva (zasunutý zadok), brucho stiahnuté, lopatky k sebe a mierne tlačiť nadol a samozrejme zasunutá brada – Teda čo najdokonalejšie osové postavenie tela, aby vaše disky dokázali počas chôdze regenerovať a nie degenerovať ako tomu bolo doposiaľ.

Aby ste porozumeli je nutné sa dozvedieť trošku o tejto problematike, teda pridám aj zopár faktov:

Je už dokázaný fakt, že medzistavcová platnička – disk, nemá cievy, teda nie je vyživovaná priamo, ale regeneruje difúziou živín pri chôdzi!!!!!! Teda mechanizmom zabrzdeného pádu – ako špongia ktorú máte vo vedre plnom vody a stláčate ju a púšťate – tekutina sa dostáva von a dnu najmä cez telá stavcov s ktorými je platnička pevne spojená, čiastočne z okolitého priestoru disku – toto sa deje pri chôdzi, samozrejme len v prípade, že máte svalový aparát v poriadku, máte správne nastavenú chôdzu, fungujúce svalové zreťazenie, svaly neskrátené napr. flexory stehna, vzpriamovač chrbta, pretože svaly chrbta sú najnáchylnejšie na skrátenie.

Dnes už väčšina ľudí tieto podmienky nespĺňa, kvôli životnému štýlu a preťažovaniu určitých svalových skupín, napr. pri hokeji, floorbale, golfe, bicykel atď. Vtedy aj keď chodíte a športujete dostatočne dochádza iba k „vymačkávaniu“ tekutiny z pulpózneho jadra disku a v prípadoch hernií, protrúzií a extrúzií aj k „vytekaniu“ pulpózneho jadra cez väzivový prstenec (obal platničky) do miechového kanála, kde spôsobuje tento sekvester  útlak koreňových štruktúr a v závislosti na tom, na ktoré nervy tlačí, také sú symptómy a subjektívne obtiaže každého platničkára.

To aby ste trošku pochopili čo sa deje s vašou chrbticou a teraz niečo k môjmu príbehu:

Mne praskla medzistavcová platnička s tým že som nevedel čo sa mi stalo, len som večer vedel že je niečo zle no a ráno som sa skrátka už nepostavil, ani nasledujúce 2 týždne…potom som dlho bojoval a myslel si že som “seknutý“, no bohužiaľ to tak nebolo. Až po roku a pol trápenia som absolvoval MRI a zistili diagnózu s ktrou som začal bojovať. Nebudem vám opisovať celý priebeh bolo by to zbytočné, niečo som už naznačil na začiaku článku, čo je však podstatné – ľudia, okrem SM systému v kombinácii s chôdzou NIČ nefunguje, je to jediný spôsob a metóda, ktorá nie len že rešpektuje zákonitosti pohybu a chrbta ale je na nich založená  a má za následok resorbciu sekvestra a opätovnú víživu diskov, pretože vytvára miesto tlaku vztlak!!! Preto nestrácajte drahocenný čas a ak máte platničkový problém ihneď vyhľadajte certifikovaného inštruktora a dajte sa do práce, spolu s dennou chôdzou, bez toho to totiž nepôjde. SM systém je len príprava na správnu chôdzu, je to niečo ako nastavenie správnej geometrie vášho podvozku, aby ste mohli opäť frčať J

Absolvoval som aj neurochirurgie v podobe konzultácií a bolo mi povedané že bez operácie už fungovať normálne nebudem, že sekvester sa nevstrebe, ale vstrebe sa a vstrebal sa!!!

Prvých 6 mesiacov bolo krušných a cvičil som 6 x denne po 20 minút. Pri SM systéme platí radšej viackrát po menej minút ako raz za deň 45 minút. Postupne som znižoval počty až som sa dostal na dnešných 1x za deň plus chôdza platí stále. SM systém má výhodu že sa dá cvičiť aj v akútnom štádiu, v podstate je to ideálne, pretože “hmota“ platničky, sekvestru, je ešte mäkká a bude sa rýchlejšie resorbovať počas chôdze. Cvičiť treba zo začiatku po bolesť, teda nehrať sa na hrdinu, lebo je to viac na škodu veci.

Je nutné zabudnúť na spánok na chrbte a na bruchu – sú to vysoko záťažové polohy pre vašu chrbticu a disky, jediná poloha pre uvoľnenie je na bokoch s prikrčenými kolenami a napríklad vankúšom medzi kolenami.

Snáď tak všeobecne som napísal všetko, nedá sa úplne, to by bolo strašne na dlho a ani vám by sa to nechcelo čítať J… idem teda k snímkam, ktoré prikladám.

 

1. snímka, celá drieková chrbtica

Na prvej snímke (nad a pod týmto odsekom – dva rôzne pohľady hernie disku na MRI zázname) vidíte počiatočné štádium môjho utrpenia, kde vidíte jasné zníženie disku L5S1 najmä v zadnej časti a už v podstate “Black Disk“ s mŕtvym sekvestrom badateľným na priečnom reze diskom L5S1, teda úplne čiernym…to je február 2015, SM systém som začal cvičiť až v máji 2015.

Pri cvičení SM systému si musíte uvedomiť, že to naozaj v prípade, že nieste akútny prípad a teda protrúzia alebo “povysunutie“ nie je čerstvé bude trvať dlhšiu dobu. Dlhšiu dobu bude trvať aj nadobudnutie pocitu, že sa reálne cítite lepšie!! Pretože na to aby ste sa cítili lepšie je už nutné naozaj aspoň o jeden milimeter sekvester zresorbovať. Budete mať určite vo svojom procese liečby chvíle, kedy budete pochybovať o tom či metóda u vás zaberiá a či bude fungovať, keďže (ak by to nastalo…) cvičíte napr. 3, 4 mesiace a vy nevidíte nijaký výrazný posun vpred.

 

1. snímka, poškodená platnička

 

————————————————————–

 

 

2. snímka, celá drieková chrbtica

Na ďalšej snímke (nad a pod týmto odsekom – dva rôzne pohľady hernie disku na MRI zázname) z augusta 2015 po 3 mesiacoch cvičenia už vidíte, že do sekvestra začali opäť prúdiť živiny (biela tekutina), čo spôsobilo na pocit ešte horší stav, sekvester sa v podstate zväčšil čo do objemu, ale bol to prechodne nutný stav, pretože svaly chrbta fungujú tak, aby v stave núdze zastabilizovali problematikcý úsek chrbtice, aby bolo telo v prevádzke, lenže dlhodobo tento stav vedie k úplnej degradácii, blokáde a poškodniu, nakoľko vaša chrbtica je v podstate v tomto štádiu uzamknutá v trvalom tlaku, teda tento prechodný stav bolo nutné prekonať a začať intenzívne chodiť popri cvičení, aby dochádzalo už k spomínanej resorbcii výhřezu (tak sa volá v podstate ten sekvester, ktorý vystupuje do miechového kanála po česky). Problémom u mňa bolo, že som mohol začať výraznejšie chodiť až v piatom mesiaci cvičenia SM systému, pretože pre veľké bolesti som dovtedy chodiť nemohol, čo výrazne spomaľovalo proces resorbcie, pretože ako opakujem, resorbcia je najvýraznejšia pri chôdzi v osovom postavení a v rotáciách. Na priečnej snímke platničkou však môžete vidieť, že sekvester bol už v procese obrusovania a je menší čo sa týka šírky v miechovom kanále (keď porovnáte s prvou snímkou).

2. snímka, poškodená platnička

 

————————————————————

 

3. snímka, celá drieková chrbtica

No a na 3 snímke (nad a pod týmto odsekom – dva rôzne pohľady hernie disku na MRI zázname) z júna 2017 vidíte jasný zdvih zadného medzistavcového priestoru, čo je vidieť aj na platničke L4L5, kde je výrazne tupejší uhol pulpózneho jadra oproti prvej snímke, teda jasný zdvih a zvýšenie objemu disku, a samozrejme vstrebanie sekvestra. Môžete si tiež všímnúť zmenu, kde na priečnej snímke je platnička výrazne svetlejšia ako na predchodzej – je to preto, že sa postupne zvyšuje objem platničky a vyživuje sa (pozn. MRI totiž zobrazuje tak, že čím viac vody skúmaný objekt obsahuje, tým je svetlejší, preto zdravé platničky by mali byť pekné svelé.).

Musíte si uvedomiť, že ak váš chrbát dostával zabrať po celé desaťročia (degenerácia začína 6 rokom keď nastúpime do školy a začíname sa hrbiť nad lavicou a snažíme sa v neprirodzených polohách pekne písať..), nemôžeme čakať že sa tieto rokmi nadobudnuté degeneratívne stavy podpísané na našej chrbtici zmenia v priebehu týždňov ba ani pár mesiacov. Žiaľ je to dlhodobý proces a na svojom chrbte budete musieť pracovať doživotne. Samozrejme časom bude stačiť cvičiť 3 až 4 krát do týždňa. Ani nehovorím o tom, že na hrbenie, zlé polohy pri počítači a televízore s predsunutou bradou a chrbtom zalomeným ako luk musíte jednoducho zabudnúť, ak máte na chrbtici už raz degeneratívny úkaz, jednoducho musíte zmeniť svoje rutiny a rituály pohodlia za tie zdravé a pohybovému aparátu prospešné (viď internet – škola chrbta napr.).

3. snímka, poškodená platnička

 

OZONOTERAPIA – ako to funguje a prečo NIE, Neodporúčam:

Záverom len poviem prečo “liečba“ ozónom NIE: Ozón mi bol aplikovaný 2x, pretože som nepoznal problematiku ako dnes a veril som že mi chcú pomôcť… Tým, že vám na sekvester aplikujú ozón, platnička sa v niektorých prípadoch (vtedy ak je sekvester čerstvý, teda akútne štádium) “stiahne“, o napr. 1 mm pretože sa jednoducho vysuší, to má za následok oddialenie sekvestra, ktorý tlačil na nervový koreň a pacient môže, podotýkam Môže, ale Nemusí…cítiť úľavu od bolesti. Je to ale medvedia služba, pretože ak to aj pomôže (napr. mne vôbec a viem že mnohým pacientom tiež nie…) a zafunguje vyššie spomenutý mechanizmus vysušenia, platnička zasa len stvrdne a vysuší sa – teda zoslabne, v miestach kde vyklenuje a kde vy ako pacient najmenej potrebujete jej zoslabnutie, ktoré bude zárodkom pre vznik ďalšieho vyklenovania  v budúcnosti a celková regenerácia disku bude prebiehať po dlhšiu dobu, ako by tomu bolo bez aplikovania ozónu, pretože nedošlo k riešeniu príčiny degenerácie platničky ale k čiastočnému odstráneniu následku tohto degeneratívneho stavu!!!!

 

 

OPERÁCIA DISKOV:

Zmienil by som aj voľbu operácie disku. K nej by malo naozaj dôjsť až po vyčerpaní absolútne všetkých snáh, a v podstate najmä v prípade syndrómu kaudy v prípadoch driekových platničiek. U krčných a hrudných diskov sú samozrejme iné symptomatológie, od brnenia prstov, bolesti vystreľujúce do ramena, ruky, tŕpnutie prstov, tam je nutné navštíviť aj neurológa aby stanovil aký závažný je vo vašom konkrétnom prípade problém. Či sa jedná  o primárne zúžený miechový kanál, je to spôsobené “iba“ herniáciou disku, alebo už sa dotýkajú aj kostené štruktúry, zadné telá stavcov, prípadne artrotické degeneratívne poškodenia fazetových kĺbov atď., o tom by ste sa mali informovať u vášho neurológa.

Musíte si uvedomiť, že drieková chrbtica nesie v podstate celú záťaž hornej polovice vášho tela a posledný disk L5S1 je vojak v absolútne prvej frontovej línii pre absorbciu nárazov a záťaží!!! Preto najviac poškodení je práve na tomto disku, alebo potom L4/L5. Keďže na týchto diskoch “to v podstate celé stojí“,  je celkom logické, že je tu aj najdlhšia doba ich opätovnej regenerácie a obnovy. Preto budete musieť mať dlhšiu trpezlivosť pri ich liečbe ako trebárs u krčnej, kde nie je taká váha a záťaž. Tam stačí dostať sa do rotácií, vyresorbovať sekvester, naučiť sa uvoľňovať trapézy, zasunúť bradu, zachovať osové postavenie krčnej lordózy a tam je výsledok badateľný v dohľadnej dobe.

U nás prebiehajú v súčasnosti v podstate dva druhy operácií – zadným prístupom, kedy vám rozrežú úzky pásik na chrbte a s časťou poškodenej platničky vám odoperujú aj časť tej ktorá je ešte v podstate dobrá…plus aj zo zadných tiel stavcov aby sa k nej samozrejme dostali… To má za následok výrazné oslabenie platničky v jej zadnej časti, teda v časti kde je miechový kanál s durálnym vakom, teda v časti kde najmenej potrebujete jej oslabenie, pretože, znova, bude to miesto ďalšieho vyklenovania disku…pretože platnička už po operácii nikdy nebude mať taký pevný obal ako pred tým. Ďalší problém je problém zrastov, ktoré vzniknú po operácii, zrasty väzív a tkanív, rovnako ako zrasty svalov, ktoré budú po nutnom prerezaní zákonite kratšie a tuhšie a už nikdy nebudú ako pred tým… môže sa stať že operovanému pacientovi začne na koreňové štruktúry tlačiť samotný zrast, a bude mať ten istý problém, len mu na nerv miesto výhřezu bude tlačiť zrast a to je problém…Keď je aj nutnosť operovať je nutné čo najskôr ako to bude možné začať cvičiť SM systém, samozrejme treba cvičiť aj pred operáciou, pretože bude lepší pooperačný priebeh, aby váš chrbát pracoval čo najepšie.

A druhý typ operácie je predným prístupom, kde vám je vymenený celý disk, teda vaša platnička bude odstránená a bude vám daný implantát, robí sa aj v driekovej časti, ale zväčša iba štíhlym pacientom, pretože sa ide cez brucho, teda zpredu. Tiež ale nemáte vyhraté, leto tento pevný umelý disk, už neslúži na tlmenie nárazov a ak neobnovíte špirálovitú stabilizáciu svalovým korzetom, bude chrbtica naďalej v tlaku a disky nad umelým diskom budú degenerovať 2x rýchlejšie, pretože funkcia pružného bloku pod nimi bola voperovaním umelého disku odstránená!!!

Zmienim a musím zmieniť letmo aj dnes moderné autotrakčné lehátko. Som jeho vlastníkom – lehátka firmy Dolejší z ČR, pretože sú to jediné lehátka, ktoré majú skutočne prepracovaný balančný systém rovnovážneho stavu a postupnej zmeny uhov natočenia skutočne iba zmenou polohy rúk, čo žiadne iné lehátko nezaručuje, ALE!!! Musíte si uvedomiť, že autotrakčné lehátko predstavuje asi tak 5 % celého programu a pomoci!!! A je nutné používať ho správne a s rozumom!!! Je to pre to, že zo začiatku teda prvých 3-6 mesiacov sa nesmie používať vôbec, pretože svaly sú skrátené, disky pevne “namačkané“ k sebe a keď ich v tomto stave násilne oddialite preklopením sa do polohy hlavou nadol, vzniknú v najpoškodenejšej časti platničky, teda v jej zadnej časti mikroprasklinky a vaša platnička sa poškodí ešte viac ako bola pred trakciou, oslabí sa a môže ľahšie vyklenúť…Takže keď aj začnete používať lehátko, postupne, ja odporúčam tak po 6 mesiacoch intenzívneho cvičenia a chôdze s tým, že v polohe maxima, teda hlavou dolu, zotrvať maximálne 1 minútu a maximálne 2 krát po sebe!!!!!!!!!!! To píšem pre ľudí, ktorí si myslia že by pomohli veci, keby sa zavesili na 20 minút dolu hlavou s tým, že koľko “povyrastú“ a zvýšia objem diskov, takto to ale NEFUNGUJE!!! To funguje iba kým visíte a akonáhle zídete z lehátka chrbtica si opäť sadne do pôvodného stavu, s tým že by sa výrazne poškodili fazetové kĺby, ktoré jednoducho nie sú stavané na to aby sa takýmto spôsobom odďaľovali od seba a poškodili by sa disky v ich najnamáhanejšej zadnej časti.

Takže autotrakčné lehátko kto chce áno, ALE naozaj s rozumom a vhodnými uhlami a časmi strávenými v lehátku.

Jednoznačne najlepším spôsobom, čo môžete pre seba urobiť je cvičiť SM systém a chodiť a cvičiť a chodiť a chodiť a cvičiť 🙂 koľko len vládzete a môžete, váš chrbát sa vám odvďačí svojou vernou službou mnohonásobne.

 

 

ZHRNUTIE:

Sekvester sa vstrebe, ale pôjde to až vo vertikále, teda v stoji, a v cvikoch s rotáciou plus samozrejme chôdza denná!!! Aspoň prvý rok je nutné cvičiť minimálne 2 x denne po 20 minút, trebárs ráno a večer. Pričom je nutné ak je to u vás možné, každý deň na resorbčnú prechádzku nutne so zásadami SM systému s dôslednou rotáciou panvy voči ramenám a to 1,5 až 2 hodiny neprerušovanej chôdze, ak to momentálne nie je možné, tak postupne 15 min, o týždeň 20 min atď., skrátka ako sa vám bude dať, aby sa vám rameno pri pohybe vzad vzďaľovalo od ucha, teda nie pol hodinka chôdze, potom na pivko a zasa pol hodinky… 🙂 – to vám váš fyzioterapeut sm-ka poradí a vysvetlí. Plus samozrejme správne pohybové návyky pri sedení, práci, TV atď. Dovoľte vášmu chrbtu znova “dýchať“ a regenerovať.

Verím, že som vás úplne neuspal 🙂 a prajem vám úspešný boj o návrat funkcie zdravej pohybovej sústavy, pevnú vôľu a hlavne nezabudnite že,

 SM systém má jednu jedinú veľkú nevýhodu – nikto ho za Vás cvičiť nebude a nikto za Vás denne chodiť nebude!!! 🙂

Vydržte a budete sa cítiť opäť fit, máme dnes obrovskú výhodu oproti pacientom spred pár rokov – my už vieme ako osteochondrózu poraziť, oni to nevedeli, my VIEME. Uvádzam aj nejaké internetové odkazy, ktoré vás ďalej privedú na iné videá youtube, články a rozhovory, kde je ich mnoho s MUDr. Smíškom. Odporúčam vám poklikať, pretože je vždy dobré keď poznáte svojho nepriateľa, teda v tomto prípade to čo vám škodí a čo naopak osoží. Oslávme preto spolu MÚDRosť MUDr. Richarda Smíška obnovením špirálovitej stabilizácie chrbta a obnovením správneho fungovania pohybového aparátu a resorbcie sekvestrov našich medzistavcových diskov.

Prajem Vám mnoho síl a zdaru popri Vašom boji o zdravie, Martin 🙂

 

 

Zopár odkazov, ktoré Vám skutočne odporúčam navštíviť:

https://www.youtube.com/watch?v=qyOttn5DUSk

https://www.youtube.com/watch?v=-7VncZzciJs

https://www.youtube.com/watch?v=Qz18IWxR0Aw

https://www.youtube.com/watch?v=UPTye0DQWUI

http://www.zdravotna-prevencia.com/pacienti/92-bolesti-chrbtice-prevencia-a-lieba-metodou-sm-system.html

a samozrejme ďalšie, ktoré Vám “vybehnú“ samé na pravej strane pri prezeraní týchto videí.

 

 

Pre porovnanie aby ste to mali vedľa seba, ešte raz august 2015 a jún 2017, zmena objemu disku  – jeho zväčšenie – je možná, je to však pomalý proces, ale čo za to stojí, tomu sa oplatí venovať čas, je to na Vás, držím ešte raz všetky palce :).

 

hernia disku 2015
hernia disku 2017

66 komentárov k “Matejov príbeh jednej platničky”

  1. Ahojte,

    velka vdaka za povzbudenie. Ja som v podstate este len na zaciatku s extruziou th6/7 (a to dalsie ani nepisemmm). Caka ma po MT neurolog, ale bojim sa cvicit trochu lebo bola som na SM kurze len raz ale zase dobru zrucnost v tom este nemam :((( Vie mi niekto poradit dobreho SM instruktora v BA.

    Velka vdaka

    Odpovedať
  2. Ahojte, pridam aj ja svoj platnickovy pribeh, lebo vase mi velmi pomohli. November 2018 , rano som sa postavila z postele a po par krokoch ma uplne paralyzovala bolest lavej nohy. .Nastali problemy, kam ist, ziadneho neurologa som nepoznala. Sanitka ma odviezla na pohotovost , odkial ma poslali / Kramare /domov, ze normalne seknuta. Dalsi den a noc v sialenych bolestiach. Potom po znamosti som sa dostala do nemocnice, kde po MR / ktore som takmer nevydrzala/ , diagnoza „extruzia platnicky“ a utlak korena isch.nervu. L5/S1. 2 tyzdne v nemocnici na infuziach mi ulavili, ale domov ma pustili a ja som mala stale velke bolesti. Dalsie dni ,vobec som sa neposuvala v ustupe bolesti. Alsolvovala som aj ozon , nesmierne ma to zabolelo, ale musim priznat, ze som sa po ozone 1.krat po mesiaci konecne vyspala . Myslim, ale ze je to najma tym, ze s ozonom streknu priamo k platnicke aj kortikoid. Po 6 tyzdnoch opat pobyt v nemocnici. Stiedave pocity, infuzky jeden den zabrali, druhy nie. Potom som sa dozvedela o cviceni od podobne postihnutych. V prvych fazach mi nesmierne pomohol McKenzie a jeho fyzioterapeut. Posuvala som sa kazdy den. Ked som pridala SM , tak som sa vracala spat v bolesti. McKenzieho som cvicila 5 x denne. Az v lete, cize po 7-8 mesiacoch som konecne nepocitovala bolest v nohe a niekedy som na nu aj zabudla. Nohu som mala celkove oslabenu , nevedela som sa postavit na spicky a cela bola ovela chudsia ako zdrava. Od septembra 2019 som zacal kombinovat McKenzieho a k tomu aj 15 min SM cvicenie denne. Chodim denne min.1h – 2 h so psami, ale nie je to asi spravna SM chodza. Teraz po 12 mesiacoch od problemu som zacala posilovat vnutorne brusne a chrbtove svaly cvicenim pod vedenim fyzioterapeuta , aby som spevnila okolie stavcov a platniciek. Cvicim 5xdo tyzdna cca 15-20 min. Dnes ,po 14 mesiacoch sa konecne citim dobre, uz chodim aj na turistiku neobmedzene, ale lavu nohu stale vnimam, nemam bolesti, ale viem, ze mam nejaky dlhy nerv v nohe. Tak aj ja doporucujem, cvicit, cvicit a davat pozor na sedenie. Pozdravujem

    Odpovedať
    • Ahoj Jana. Chcem sa ta opýtať hneď ako si začala cvičiť tak ti bolesti polavili? Pretože ja som začal pred dvoma týždňami a bolesti sa striedajú raz lepšie a raz horšie. Dokonca po začatí ma to trocha začalo bolieť viac. Ale neviem ci to nie je tým ze ešte pred fyzio som bol u chiropraktika po ktorom sa mi to trocha zlepšilo no potom sa to začalo vraciat späť zároveň s cvičením. Pred dvoma dnami som urobil blbý pohyb a na druhy deň som bol v brutálnych bolestiach. Ďalší deň v poho a ďalší zase brutal. No neviem ci nie otrasnym počasím. Zaujíma ma hlavne ci si počas cvičenia mala premenlivé bolesti raz viac potom menej alebo sa to lineárne zlepšovalo. Dik.

      Odpovedať
  3. Dobrý deň tak začnem asi tým že už 10 rokov mám problém taký istý ako vy všetci v podstate pre L5S1 už som bol 5x operovany na tento problém a momentálne ležím v nemocnici v ukrutných bolestiach a čakám na rehabilitácie alebo poprípade na ďalšiu operáciu ktorú nemám v najmenšej chuti absolvovať ????Je mi ešte pomoci ?ďakujem za odpoveď

    Odpovedať
    • Ja síce nie som z BA, ale veľmi spomínajú AFRehab. Keď pozrieš videá na YouTube, chodí tam robiť školenia priamo MUDr. Smíšek

      Odpovedať
  4. Ahojte. SM systém už síce necvičím, ale snažím sa pravidelne aplikovať moderný nordic walking, čo je chôdza s paličkami zameraná hlavne na správny postoj a z neho vychádzajúci pohyb pri chôdzi. Po operácii v roku 2013, kedy som bola v podstate ochrnutá na jednu nohu som sa rozhýbavala veľmi pomaly. Nevedela som chodiť, na špičku som sa nepostavila skoro rok, značná časť nohy bola necitlivá. Nedokázala som rýchlo chodiť ani bežať. Pravidelné cvičenie pod dohľadom fyzioterapeutky, neskôr už individuálne spolu s aplikáciou procedúr sa stali súčasťou môjho života . Ráno neodídem z domu, kým necvičím. Veľmi dôležitý je pre mňa strečing – ponaťahovanie tela. Nordic walking som začala brať vážne, absolvovala som všetky dostupné školenia. Dnes viem, že len vďaka cvičeniu a nordic wakingu je môj stav stabilizovaný, neužívam lieky a nechodím s chrbtom k lekárovi. Domáce práce si dávkujem a snažím sa prejsť svoje kilometre tak často, ako sa dá. Dnes viem, že cvičenie, chôdza, oddych a regenerácia sú pri mojej diagnóze veľmi dôležité. Verím, že nepríjemnosti z pred piatich rokov sa nevrátia. Upozorňujem však na skutočnosť, že správnu techniku chôdze či SM systému je dôležité sa učiť pod dohľadom certifikovaných inštruktorov. Tu je dôležitý každý detail pohybu.

    Odpovedať
  5. Dobrý deň, aj mne bola diagnostikovaná extrúzia disku L5/S1 s útlakom na koreňový nerv. U mňa to trvá cirka len mesiac. Bolí ma v krížoch a v ľavej nohe mám stuhnutie lýtka, trošku takú necitlivosť v prstoch a na špičku sa nepostavím.
    Od pondelka začínam s SM systémom.
    Chcela by som sa len opýtať myslíte si že keď začnem cvičiť SM systém, opäť budem môcť stáť na špičke a problémy s nohou odídu?
    Ďakujem krásne sa každú odpoveď 🙂

    Odpovedať
    • Ahoj. Ak budes cvicit SM system spravne a budes ho cvicit denne, za 1 rok sa z toho mozes uplne dostat. Tak ako ja :). Drzim prsty

      Odpovedať
  6. Ahojte platnickari, potrebujem vasu pomoc. Mam 31 rokov a asi 7 rokov uz mam problemy s chrbrom ale lekari mi zakazdym povedali klasiku (flector, macaci chrbat a podobne cviky to spravia). Pred dvoma mesiacmi sa moj stav pri fyzickej zatazi v praci rapidne zhorsil a a samozrejme ako samoplatca som sla na MRI, s vysledkom vyrazne sekvestrovanej hernie L4/5 a protruzia L5/S1. K liecbe som sa dostala asi az po mesiaci hladania lekara ktory by bol ochotny mi pomoct, dostala som kotrikosteroidovu injekciu a 5x neodolpasse infuzie. Bolest s krizoch ustupila ale teraz za najvacsi problem povazujem to ze som zostala cela nakrivo, mam silne vybocenu panvu bud doprava, alebo dolava, podla toho ako sa postavim a v miernom predklone sa viem „prehodit“ z jednej strany na druhu. Mam neznesitelne bolesti v lavej nohe, trpnutie, ledva chodim, nedokazem stat dlhsie ako 10 minut a musim chodit do prace, pretoze vsetky peniaze som minula na lekarov, bola som na McKenzie diagnostike, ale vysledok je neisty, fyzioterapeutka bola zmatena z toho ze a viem prehadzovat s tou naklonenou vybocenou panvou zo strany na stranu, a podobne. Neviem ako dalej. Sama si nepomozem, a stracam chut takto dalej existovat… Prosim, ak mate sajn co sa mi to stalo, preco som takto nakrivo (lekari mi vaveli ze dorsiflex to spravi ale nespravil po dvoch mesiacoch) napiste mi. Mam skusit chiropraktika? Ak ano, poznate niekoho dobreho v BA? Chcela by som civict SM system ale nedokazem rovno stat, a mam pri stati neslutocne bolesti. Dakujem za vasu pomoc.

    Odpovedať
    • Ahoj s problémom aký máš ty bojujem už takmer rok. Liečbu som aj napriek viacerým odporúčaniam lekárov zvolila konzervatívnu. Je to bolestivý a veľmi zdĺhavý proces pri tak rozsiahlom náleze aký mám ja a pravdepodobne aj ty. SM cvičeniu som sa začala venovať od kedy nastali bolesti. Píšeš, že máš problém s cvičením v stoji, čo však pri SM systéme nie je žiaden problém, pretože cvičiť sa môže aj v sede. Odporúčam ti obrátiť sa na skúseného trénera SM systému. Keďže si z BA tak by som sa asi obrátila na rehabilitačné centrum AF rehab ( http://ba.afrehab.sk/index.php/sk/ ) a svoj zdravotný stav prejednala konkrétne s Mgr. Andrejom Foltýnom. Venuje sa tejto problematike a má dlhoročné skúsenosti. Tak veľa šťastia, trpezlivosti a síl – to všetko budeš potrebovať …hej a bohužiaľ aj veľa peňazí :/

      Odpovedať
  7. Ahojte,mam skoro rovnaku diagnózu ako Matej.hernia disku 9mm a jedna platničku prasknuta.bolesti do nohy mi začali v decembri 2018 a dva mesiace nato som zistila moju diagnózu.lekari má posielajú na operáciu ale ja som pripravená bojovať.pred týždňom som absolvovala injekciu/kortikoidy do nervu.bolest to bola horšia ako pôrod ale dalo sa to zvládnuť.pomohlo mi to má 50% ale stále neviem normálne fungovať????mam doma 2rocnehk chlapčeka tak mam o to väčšiu motiváciu sa vrátiť spat do života.tieto vaše príspevky mi dávajú ako takú šancu že sa to da.chodit môžem aj keď nevydržím veľa ale kolecko okolo strkovca zvládnem.musim stále brat lieky.odkedy môžem začať cvičiť sm ?viete poradiť nejakého naozaj dobrého fyzio na sm ? Momentálne sa liečim v europain clinic a stále počúvam že mam ísť na operáciu ????

    Odpovedať
    • ahoj, no nejak podobne som začínal i ja…L5S1 9mm s útlakom koreňa S1 plus kdesi som mal úlomok z platničky, ktorý sa po pol roku stratil…po týždňovej liečbe kortikoidmi v Skalici, obstreku nervového koreňa sa mi stav zlepšil. Primár a dokonca ani neurochirurg mi operáciu neodporúčali, nakoľko keď sa narušia svaly, už ti ich nik a nič nenahradí a budú ti chýbať. O SMku som vtedy ani nechýroval. Po asi troch rokoch sa mi stav opäť zhoršil, tak zasa bojujem, ale už aj za pomoci SM. Protrúzia sa mi zmenšila oproti stavu spred 3 rokov o tretinu, takže kortikoidy zabrali a už to chce len na sebe pracovať, aj keď občas sú stavy od utlačeného nervu ešte pocítiť. Svalový korzet sa ti postupne upraví cvičením minimálne za tri mesiace, takže len poctivo cvičiť. Ale tak či tak by som si vybral na Tvojom mieste ešte nejakého špecialistu, aby si mala aspoň 2 názory na Tvoj stav. Ale dnes čo počúvam, tak 90% operatérov a neurológov začína operácie skôr vyvracať ako ich odporúčať, v nevyhnutých prípadoch samozrejme nie. Najlepšie si je nájsť na nete zoznam certifikovaných cvičiteľov smka a podľa toho si vybrať. Keď v našom 20000 meste sú 5, tak u Vás je ich minimálne tiež toľko 🙂

      Odpovedať
    • Ahoj Martina a uz si mala rehabilitaciu? Osobne na tvojom mieste by som isla niekam aspon mesiac rehabilitovat, komplet fyzikalna, fyzio, trakcie…a ak by sa stav nezlepsil potom by som premyslala nad operaciou????

      Odpovedať
  8. Ahojte platnickari,

    Vidim ze sme tu vsetci ako jedna velka rodina, ktoru spaja rovnaky problem 🙁 🙂

    Mam klasicky problem L5/S1 ktory sa opatovne ozval v April 18 po asi 4 rokoch „bezproblemoveho zivota co sa platniciek tyka“ plus sa pridali strpnute prsty na lavej nohe. Rehabilitacie rozneho druhu nepomahaju… Postupne zacinam s SM a podla clanku vyzsie to skombinujem s chodzou (Dakujem Mato za tip!!)

    Ak sa najde v BA niekto kto by sa chcel pridat k pravidelnym cviceniam, pripadne prachadzkam tak sa ozvite. Viac ludi = vacsia motivacia cvicit 🙂
    (zatial je to viac nepravidelne, lebo vsak komu sa chce kazdy den 🙂 ale mozno sa „potiahneme“ navzajom.

    Skore uzdravenie vsetkym
    Martin 0904 600 004

    Odpovedať
  9. Ahojte, prosím ma niekto z Vás skúsenosti s ACT metódou cvičenia. Mám herniu L3-4(bez útlaku spomaleného kanála) a 4 protruzie celej L oblasti a SM systém mi neodporúčali. Zatiaľ cvičím 1 mesiac ACT, mala som zlepšenie stavu, ale aktuálne po cvičení nových cvikov výrazné zhoršenie a spazmus svalov chrbta. Neviem, či mám zmeniť cvičenie alebo pokračovať v kombinacii Mackenzieho a ACT.

    Odpovedať
  10. Som rada že som našla túto stránku veľa som sa dozvedel lebo ja bojujem už dva roky po operácii s bolesťami chcú ma znova operovať ale sa už nechcem dať.skusila som aj dr Kostku ale len veľa peňazí výsledok nie dobrý.som rada že sm systémom sa dá aj pomôcť.skusim to začať cvičiť som šťastná že som túto stránku nás
    A.bolesti mám hrozné tak to musím dat

    Odpovedať
  11. Ahojte platnickari….toto je jediny naozaj jediny navod, ktory vas vylieci…presiel som si tym…l5s1 10mm extruzia…este aj v 2015 to bolo ako u autora☺ ziadne operacie ozony somariny…6 mesiacov utrpenia ….chodze ..cvicenia ..chodze a chodze a som ako predtym….ale pozor nepolavit…udrzte si zmeneny ZIVOTNY STYL..hlavne menej sediet

    Odpovedať
    • Ahoj Miro, mám rovnaký problém ako si mal ty ( extruzia 11,8 mm) . Napíšeš mi prosím ako často si cvičil, koľko denne si chodil atď. ?

      Odpovedať
      • Ahoj Donka . V 7/2018 mi diagnostikovali extruziu disku L4-L5 a sekvester o velkosti 10×14 mm s tlakom na duralny vak. Okamzite som zacal cvicit SM-system. Pocas mesacnej PN som civicil len SM-system cca 5xdenne 5 minut. Po 2 mesiacoch prislo k vyraznemu zlepseniu aj co sa tyka bolesti aj co sa tyka drzania tela. Aktualne cvicim cca 3-4x denne 5-10 minut aj v ramci prestavok v praci cca po 1-2 hodinovom sedeni. Vecerne cvicenie je dlhsie.

        Co sa tyka chodze. Nemam casovy priestor na pravidelnu chodzu. Jednoducho sa prechdazam, co najcastejsie pocas dna pri spravnom drzani tela a dychani, co ma naucil SM-System a vyborny fyzioterapeut Michal Krajnik z Presova. SM-system mi zachranil zivot… Inym by som sa ani nezaoberal, pretoze toto cvicenie odstranuje samotnu pricinu vzniku bolesti chrbta.

        Odpovedať
        • Ahoj Slavo, ďakujem za odpoveď. Ja s tým bojujem už od augusta 2018. Nemôžem povedať, že by sa to nezlepšovalo, ale ide to veľmi, veľmi pomaly. SM cvičím pravidelne 3 x do dňa cca 15 minut a veľa chodím na prechádzky. Chôdza je fajn a v pohode prejdem aj 10 km denne, to mi problém nerobí. Najviac ma však trápi, že nemôžem sedieť. Sed je pre mňa bolestivý a keďže moja práca je sedavá, neviem sa vrátiť ani do práce. Veľmi ma to trápi a ešte viac to, že nepoznám odpoveď na otázku do kedy to takto bude. Máš ešte nejaké bolesti, bol si na kontrolnom MR ?

          Odpovedať
          • Ahoj Donka. Mam tiez sedave zamestnanie. V sede momentalne nemam bolesti, ale kupil som si Spinalis stolicku. Az ked som ju kupil som zistil, ze existuju aj lespie a lacnejsie riesenia, kde je vykyvny sedak, ktory sa da zafixovat (neodporuca sa sediet 8 hod. na výkyvnom sedaku). Zaver: Kup si ergonomicku stolicku, vhodnu pre Tvoju postavu. Na kontrolne MR sa chystam cca v 3/2019, teda cca po 7-8 mesiacoch od zaciatku cvicenia. Skor to nema vyznam. Nevzdavaj sa a cvic, no len v rozsahu po bolest. Vsetko dobre.

        • Ahoj Slavomir, chcem sa spytat, ake su tie lepsie a lacnejsie alternativy, ktore maju vyhybny sedak, ktory sa da zafixovat? Dakujem! Miso

          Odpovedať
    • Miro – nieco na tej chodzi je. Tiez mi to pomaha. Ale neprecenoval by som to. Skor by som to nazval ako jednu ucinnu zlozku. Drzim palce nech to aj dalej pomaha.

      Odpovedať
    • Veľmi ! Dlho som zvažovala jeho kúpu, pretože je to dosť vysoká investícia, ale musím povedať, že vôbec neľutujem. Je perfektné a bez toho, aby som sa na ňom natiahla, nejdem ani spať. Môžem len odporučiť 🙂 .

      Odpovedať
  12. Zdravim mam vysunutu platnicku ktora tlaci na nerv a bolest ide do lavej nohy.Nic nezabera.Najblizsie ma caka ozonoterapia ale ako tu citam moc velke sance v tom nevidim je tu niekto komu to naozaj dlhodobo pomohlo? Dakujem za odpoved.

    Odpovedať
  13. Ahoj Patrik. Je sa na tuto operaciu chystam. Mam temer totoznu diag. ako Matej – extruzia disku L4-L5 a sekvester o velkosti 10×14 mm s tlakom na duralny vak. S bolesti som uz uplne vycerpany… mohol by si napisat, kde si bol operovany a akou metódou? Moj e-mail je sabol.slavomir.ss@gmail.com

    Odpovedať
    • Ahojte. Update: 18.7. som zacal cvicit SM-system. Dnes 12.9. uz neuzivam ziadane tab. na bolest a pomaly sa moj stav zlepsuje, zmiernuje sa vytocenie trupu, stuhnutie svalov. Potvrdzujem „Matejov pristup“. Ak sa to da s „extruziou“ potom „protruzia“ je „lahko“ riesitelna SM-systémom. Cvicte SM-system, dodrzujte „skolu chrbta“ a prechadzajte sa. Vsetko dobre.

      Odpovedať
  14. Nazdar Matej, vie mi niekto poradiť že čo mám robiť? Ja už som bol na endoskopickej operácii L5S1, na snímku už nie je tak vysunutá platnička ale je o 1/3 menšia ako bola pred op. Odvtedy stále zlé a miestami horšie, bude to lepšie niekedy vôbec? je ešte šanca že mi ťa bolesť nebude strieľať do nohy? A naozaj tou operaciou som si podpísal ortiel ? Alebo je aj niaka šanca že budem aj po operácii môcť niekedy športovať? Môžte mi niekto poradiť , ďakujem veľmi pekne . Patrik

    Odpovedať
    • Ahoj, ja mám za sebou mikrodisektómiu po extrúzii 16×11 mm na platničke L5/S1 v októbi 2015. Dnes fungujem úplne bez problémovo, cvičím, pracujem, športujem (niektorých pohybov som sa preventívne samozrejme vzdala aby som sa nedopracovala k opakovaniu diagnózy). Bolesti sa vyskytnú len občas, väčšinou pri chorobe alebo výrazných zmenách počasia. Inak som zatiaľ spokojná. Platničku mám stále svoju a MR po troch rokoch ukázalo, že je v celkom dobrom stave. Pravda je, že som mala aj dobrý pooperačný priebeh, bez zrastov a prísne som dodržiavala pokyny lekárov čo sa týkalo rekonvalescencie a rehabilitácie, teda ako vstávať, ako líhať, ako sa zohýbať, ako sedieť, čo robiť a čo nerobiť, cvičenie a všetko s ťým spojené.

      Odpovedať
  15. Ahojte ,pred 3 mesiacmi mi na MR zistili herniu disku L5S1 14,2mm. Pred mesiacom a pol som začal cvičiť Sm system a cítim sa oveľa lepšie. Nemám problém prejsť 4- 5km. Ešte mám problém s prstami na nohe,(nemožem ich ešte poriadne ohnúť) ale to je nič oproti bolesti, ktorú som mal pred tým ako som začal cvičiť. SM system určite funguje.

    Odpovedať
  16. Ahojte. Mali ste niekto skusenost s vytocenim trupu? Cca 4 mesiace mam bolesti, hlavne v sedacom svale. Som po MR a cakam na vysledky. Dnes som zacal cvicit SM, prechadzky cca tyzden 1-2 hodiny. Vytocenie trupu neustupuje a trva cca 1 mesiac. Mam obavu ci cvicenie a prechadzky pomozu ak som vytoceny. Bolesti su neznesitelne, po prechadzke padam rovno do postele… Vasa skusenost s vytocenim trupu? Vopred dakujem za pomoc/radu.

    Odpovedať
    • Slavomir, ano, ja som mala vytocenu panvu a este aj nakloneny trup do strany, cize ako paragraf.
      Mam vysunute platnicky.
      Pomohlo mi odporucene cvicenie od lekara:
      1.opriet sa o stenu predlaktim zboku, chodidla cca 30cm od steny, panvu nechat opriet pomaly o stenu tak, ze natiahnes skratenete svaly trupu=vyrovnas.
      2.extenziu, je to pozicia kobra v joge
      Toto ma zachranilo od najvacsich bolesti.
      Tak dlho som nechodila, ulava bola chodit castejsie a potom rovno lezat.ziadne sedenie-absolutny zakaz.
      Drzim palce!

      Odpovedať
      • Dakujem Silvia. Mne to zial nepomohlo. Tieto cviky som skusal, ale nedokazal som ich urobit – stuhnutie svalov a bolest bola taka silna, ze som panvu nevedel posunut ani o 1 cm. Ked som isiel cez bolest tak sa moj stav rapidne zhorsil… Kazdopadne dakujem za radu.

        Odpovedať
        • Slavomír, cez bolesť palivu alebo bodavu v žiadnom prípade. Chodím už 3tyzdne na SM systém plus doma cvičím. Ešte nesedavam, bolesti už nemám a keď tak na zadku alebo bedrových kĺboch. Choďte na SM systém, môžu aj akútni pacienti cvičiť, len s dozorom a dobrým fyzioterapeut pm. Pomôže vám to. Držím palce.

          Odpovedať
      • ahoj Silvia, tiez mam vytocenu panvu a som cela naklonena so sekvestrovanou herniou v driekovej oblasti. skusala som toto cvicenie na odporucenie fyzioterapeutky, ze opriem sa o stenu a snazim sa panvu vyrovnat do strany. ale bolest je taka sialena, ze to asi nedokazem. Ako dlho ti trvalo, kym sa ti ulavilo?

        Odpovedať
  17. Martin, mam uplne presne ten isty pripad co ty: 10mm platnicka L5S1. Bojujem uz vyse 4mesiace s bolestami. Objavil som SM system pred tyzdnom, zacinam chodit k fyzioterapeutovi na SM system. Ak mi prosim napises na pistogram@gmail.com, rad by som si s tebou vymenil zopar mailov a rad.
    Dakujem.

    Odpovedať
  18. Ďakujem za článok Martin, veľmi ma povzbudil, môj problém s platničkou začal cca pred 10 mesiacmi, a som 6 mesiacov po MR, trochu vysunuta platnička. Cvičím SM aktívne a technicky správne cca 3 mesiace, plus sporove cviky, cítim týždeň dva zlepšenie a potom zase týždeň horšie… tak sa to opakuje. Tie neskutočné bolesti v nohe keď platnička tlačí na nerv sa o 80 % zmiernili, no sem tam sa ešte objavia. Bolesť v krížoch pretrváva. Niekedy aj tá pichlava, nervova, na ktorú nič nezaberá. Algeziolog mi predpisal Diclofenac Duo, Rivotril. Rivotril vsak nikdy! Posledný mesiac už aj aktivne chodim, aj cez bolest, ked príde. Mám malé dieťa, dávam pri ňom pozor na každý pohyb, no zaťaží sa nevyhnem. Verím, že do roka sa stav rapidne polepši ale sú dni kedy som z toho sklesla a dufam, ze ten dalsi den bude zase o trochu lepšie. Držím nam cviciacim silno palce. Nechápem ludi, aj v mojom okoli, ktorí sa dopuju liekmi, ktore nezaberaju, no cvičiť odmietajú. Tiez mam za sebou ozon, navstevy specialistov ale radsej som mala ihned vyhladat fyzioterapeuta. To je naj volba!!! Ak by si chcel niekto vymenit skusenosti, moj email: silvia1101@gmail.com

    Odpovedať
  19. Super stranka, super clanky!
    Ani som nevedel ze existuje az doteraz….
    Tak pridam aj svoj pribeh ktory nie je az taky zavazny ako vacsina mnou precitanych, no chcel by som sa poradit v ramci prevencie co robit a co nerobit v mojom pripade.
    Zacnem od zaciatku….
    Bolo to asi 7 rokov dozadu kedy som sa zobudil s tym ze neviem takmer vobec pohnut prstami na pravej nohe a nohu som si necitil, mierne bolesti v krizoch, chodit som mohol bez vacsich problemov, siel som obvodnemu, ten ma poslal neurologicke, ta stanovila diagnozu ze prachladnuty sval, naordinovala B12tky, vyzeralo to ze zabrali, dalej som teda neriesil, ziadne problemy odvtedy neboli.
    Este podotknem ze som aktivny sportovec, aktivne sa venujem jednemu bojovemu umeniu plus fitko a vsetky mozne sezone sporty co sa daju.
    No ku koncu roka 2017 sa vratila necitlivost pravej nohy, nebolo to az take hrozne ako to zpred 7 rokov ale ked to mesiac ani len neustupovalo vedel som ze je zle a tak som sa po predchadzajucich skusenostiach rozhodol navstivit radsej sukromneho ortopeda. nasledovali RTG a MRI. Zaver bol samozrejme hernia disku L5 S1! Co ma teda dost dostalo a o psychickom rozpolozeni v danej chvili ani pisat radsej nebudem aj ked musim povedat ze nie prilis ma to prekvapilo kedze medzicasom som uz mal co to nacitane a ocakaval som to.
    Nastastie nie prilis vela vysunuta platnicka, tusim 4,5 mm. A tak na odporucanie som sa dal na SM system, co mi nerobilo a nerobi problem. Trpnutie nohy odislo takmer okamzite, snad do 2 tyzdnov a odvtedy pri pravidelnom cviceni, aj ked len asi 10-15 minut denne, nemam zatial ziadne priznaky….
    No ale k veci konecne…
    Divne je ze nemam ziadne bolesti a okrem toho trpnutia nohy ktore som od Vianoc 2017 tiez nemal nemam ani ziadne priznaky ako tu podaktori popisuju. Nevzdal som sa ani mojich sportovych aktivit, co je teda jedna z mojich hlavnych otazok, co myslite, mam to aspon obmedzit z dovodu prevencie neskorsich komplikacii alebo sa dalej venovat bez nejakej zavaznejsej zmeny treningu svojim aktivitam?
    A za dalsie, chcel by som vediet ci sa to ubera spravnym smerom, a chcel by som mat vysetrenu celu chrbticu nielen driekovu tak mam zasa otravovat ortopeda s vysetrenim, ci?
    Na zaver len tolko, obcas citim divne pocity v danej oblasti, ale neviem ci to nie je len v mojej hlave, kedze ziadna bolest ani ziadne ine priznaky nie su….
    SM stale praktizujem aj ked obcas sa bohuzial nepodari, ale to len na 1 den plus takmer kazdodenne prechadzky su samozrejmostou kedze pes sa sam nevyvenci 🙂
    Vsetkym ostatnym drzim palce nech je progres co najlepsi a bolesti co najmensie a dakujem ze existuju aj taketo stranky a ovela viac informacii ako kedysi pretoze ta nevedomost je najhorsia a pani doktori nie vzdy su v tomto smere napomocni…
    Cafte

    Odpovedať
  20. ahojte milí ubolení platničkári 🙂
    najskôr chcem poďakovať Martinovi za veľmi poučný článok, ako keby písal všetko o mojej diagnóze 🙂 , takže v skratke: pred pol rokom ma začala bolieť pravá noha, dostávala som kŕče do lýtka a nemohla som na ňu dostúpať. Po návšteve u môjho obvoďáka mi nasadili injekcie, že vraj na zaseknutý sedací nerv 🙂 Bolesti neprechádzali a tak mi vypísali lístok na MR, tú som absolvovala v Trenčíne. Záver: hernia disku L5-S1, degenerovaný sekvester, ktorý tlačí na korienky nervov. Plus na to hernia disku L4-5. A teraz k veci: začal sa kolobeh – neurológia, neurochirurgia, obvoďáčka…Bola som zúfalá, injekcie, infúzie nezaberali, operáciu som odmietla…nakoniec som brázdila po nete a…našla som cvičenie SM systém. Rozhodila som siete po známych, či nevedia o niekom, kto má kurz na toto cvičenie, aj som si našla fyzioterapeutku, ku ktorej som chodila na hodiny a pokračovala som potom s cvičením sama. Pravidelne. Až jedného, škaredého večera som sa nemohla postaviť z postele. Čo krok to slza, bolesti preveliké, nasledovala návšteva pohotovosti, potom príjem na neurolog. odd., infúzie, ktoré zabrali a teraz som doma a čakám. Neviem na čo, ale čakám. A teraz moja otázka: pokračovať s cvičením, keď sa mi platnička znova o kúsok podala? Čiže, zdravotný stav sa zhoršil, primár cvičenie zakázal a som objednaná na ozónku. A nevie náhodou niekto e-mail na Martina? Alebo jeho tel.číslo. Ďakujem za odpoveď a každému želám, nech ste zdraví, ako rybky vo vode 🙂

    Odpovedať
    • Ahoj ! Ak Ti mozem poradit z vlastnej skusenosti – ozon nikdy viac, od jula minuleho roku bolesti chrbtice….nebudem pisat ake…od vianoc neskutocne, lavu nohu som si necitila, na konci januara konecne ma poslali na MR, hernia discu L5-S1, 15 mm vysunuta platnicka, este dalsie dve platnicky sa vysuvaju…tabletky a 5 tyzdnov som cakala na ozon, keby som vedela , ake peklo este len pride…na konci marca ma konecne hospitalizovali na neurologii , infuzie, kortikoidove obstreky…ja som uz ledva presla na WC…dnes som 5 tyzdnov po operacii, stehno este pali, zacinam sediet po minutach, uvidim co bude, chodit chodim, aj ked dlho nevydrzim….snad tym cvicenim, rehabilitaciami bude lepsie…drzim Ti palce, no ozon nikdy viac….

      Odpovedať
    • Dobrý deň našla som som vás tu na tejto stránke pretože nič iné už mesiac nerobím len študujem internet mám to iste ako vy kŕče v lytku a tak ďalej…. len som sa chcel spýtať ako sa máte a čo ďalej ako sa máte ja sa operácie veľmi bojím a isto nechcem na ňu ist

      Odpovedať
  21. Dakujem velmi pekne Martinovi za jeho pribeh. Neskutocne je to dobre vysvetlene a napisane. Mal som takmer identicky problem ako on. Mozem potvrdit, ze naozaj nic okrem cvicenia nefunguje a teraz som poctivo podla odporucani pridal aj chodzu. Viac ako pol roka som nebol schopny takmer existovať, infuzie, nespocetne mnozstvo liekov, no trapenie stale pretrvavalo a tymto sa iba utlmovalo. Neurolog nula bodou. O nejakych rehabilitaciach a cviceniach mi ani nespominal. Az, ked som bol uz bezradny, zacal som poctivo cvicit podla mnohych odporucani na internete. Ako som tak denno denne cvicil, tak iba od tohto momentu sa mi stav zacal postupne zlepsovat a zacal som uz pomaly vediet aj normalne fungovat. Niesom este bez problemov, mal som velky nalez, ale s tym co som mal predtym sa to nedá porovnat. Zlepsenie na snimkach MRI po roku bolo evidentne. Martinou clanok ma nakopol, pretoze to co som si vnutorne myslel, som dostal potvrdene niekym inym. Naozaj tieto radi funguju, ale clovek sa musi tomu odovzdat. Musi to byt jeho ciel, pretoze niet inej cesty. Moj lekar mi tuto cestu bohuzial neukazal. Ak by som sa riadil nim, zrejme by mi postupne od toho kvanta liekov co mi neustale, dlhodobo a bez problemov predpisoval zacali postupne odchadzat oblicky…

    Odpovedať
  22. Ahoj
    pekne napisane. Ja som zaciatkom roku detto skoncil po absolvovani MR s diagnozou DDD L4/5/S1 + medial. az PM lezia ID L5/S1 .. atd :-). Dovodo ? Zle sedenie v office, sedenie v aute, malo pohybu a potom z casu na cas aktivne futbal – kde sa clovek hra na profihraca a potom to odnesie chrbtica. Skusil som aj ozon, pre mna iba vyhodene peniaze. Bolesti v spodnej casti chrbtice plus vystrelovanie do lavej nohy. SM system som zacal cvicit asi pre 3 – 4 mesiacmi, cvicim denne asi 10 minut (viem ze malo), plus 1 x tyzdenne s profi instruktorkou, ktora si presla podobnym „peklom“ a po 5 rokoch od toho, ako ostala kvoli hernia disku na posteli, posunula sa na instruktorku. Je potrebne cvicit spravne, ako si pisal – hrat sa s telom, nastavenim panvy, dolezite je dychanie, je potrebne sa sustredit. Ale pomaha to. Progres a zlepsenie som citil kazdym tyzdnom – aj ked len velmi malicke. Casto krat sa mi stalo, ze som sa citil natolko fajn, uz po par mesiacoch cvicenie – jeden hlupy pohyb, ale dvihanie prilis tazkeho bremena ma vratilo spat do reality. Takze pokracujem, cvicim denne a verim, ze to bude uz len lepsie. Som iba na zaciatku – vypustil som vsetok sport, ktory som mal rad – ostala mi chodza, sm system a z casu na cas bike alebo plavanie. Je to diagnoza na cely zivot – ale poznam ludi s horsimi diagnozami, takze treba zatnut zuby a ist dalej 🙂 SM System funguje – to mozem potvrdit. Tolko moj koment 🙂

    Odpovedať
    • Bude to lepsie! Ja cvicim uz treti rok a pomalicky pridavam sporty, vsetko sa da, nezabudajme na to, ze SM sluzi aj na prinavratenie schopnosti normalne sa hybat. Naucite sa stabilizovat presne tie pohyby, ktore potrebujete na sport. Velmi pomaha najst si sportoveho fyzioterapeuta, ktory je zvyknuty vracat roznych sportovcov do hry. Drzim palce 🙂

      Odpovedať
  23. skvely clanok
    sam trpim uz 9mesiacov a stav sa skor zhorsuje.mam posunuty stavec dopredu a dost mozno aj nejaky platnicky.Chodit zatial mozem ale bolest vystreluje do noh,Zacal som SM system pred 2 mesiacmi ale nemam tam ziadnu chodzu.
    Celkom mi tento clanok dodal nadej snad sa mi podadi to co Vam.
    Som aktivny clovek cviciy mi nerobi problem na tu chodzu sa spytam.Je tam nutnost vykonavat ju aj s tymi palicami ?

    Odpovedať

Vložiť komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.