Obsah článku
Failed Back Syndrome – úvod
Pokračujúca chronická bolesť chrbtice si u niektorých pacientov, napriek absolvovaniu niekoľkých spôsobov liečby, vyberá daň v podobe niekoľkých operácií po sebe, ktoré však neprinášajú kýžený efekt liečby, či úľavy. Hovoríme o syndróme zlyhania chirurgie ako liečebného postupu na boľavej chrbtici. Pre zistenie tohto syndrómu lekár používa bežné spôsoby zistenia zdroja bolesti – chrbtice na základe štandardných výsledkov RTG, MRI alebo CT. Príčinou vzniku tohto syndrómu sú predovšetkým zlé návyky pacientov, ktorí po operáciách nedostatočne alebo nesprávne rehabilitujú, cvičia, resp. nezmenia životný štýl. Opakuje sa herniácia disku a rôzne iné problémy s chrbticou popísané v tejto kapitole, ktoré si vyžadujú ďalšie (opätovné) liečenie, ktoré však vzhľadom na predchádzajúci postup vyžadujú plnú participáciu pacienta. Viac náchylní sú ľudia, ktorí fajčia alebo trpia cukrovkou alebo inými autoimunitnými chorobami. Pacienti mávajú často problémy so spánkom a všeobecné depresie, či úzkosť, ktoré majú veľký vplyv na kvalitou života pacienta.
Failed Back Syndrome – príčiny
Jednou z hlavných príčin failed back syndrómu je hernia disku alebo jeho prietrž, ktorá sa viackrát opakuje. Časť platničky, ktorá je čiastočne odstránená v dôsledku chirurgického zákroku nikdy nedosiahne pevnosť ako pred operáciou a to môže byť problém, ak dôjde k opätovnému zraneniu – poškodeniu. Okrem toho sa môžu poškodiť aj ďalšie platničky, ktoré sú náchylnejšie na poškodenie v dôsledku celkovej nestability driekovej (alebo inej) časti chrbtice, či jej zranenia. Preto je veľmi dôležité, aby pacient po operácii pristúpil k fyzikálnej terapii (rehabilitácii) zodpovedne. Dôležitá je taktiež mentálna regenerácia, pacient by mal veriť, že je uzdravený a pripravený nastúpiť do bežného života (pozitívne myslenie).
Failed Back Syndrome – možnosti liečby
V prvom rade sú to rôzne druhy a spôsoby fyzikálnej terapie – rehabilitácie, masáže, sm systém, McKenzieho metóda, bankovanie, ultrazvuk a pod., ktorých základom je tiež odblokovanie nervových zápalov. K tomuto účelu sa bežne používajú tiež rôzne antidepresíva a protizápalové lieky. Zmena životného štýlu je nutná – v prípade niektorých pacientov je to chudnutie, u iných škola chrbta: ako správne dvíhať ťažké predmety, správne vstávanie či umývanie sa nad umývadlom. Cvičenie všeobecne môže účinne pomôcť a zmierniť príznaky – k tomu prispieva aj prirodzený pohyb (toto mi pomohlo asi najviac). Niekedy, ak je bolesť neznesiteľná, môže lekár použiť lieky na báze narkotík, bežné sú však lieky na báze paracetamolu, ktoré pacienti užívajú dlhšiu dobu po operácii na zmiernenie príznakov.
Ďalším spôsobom je celková náhrada platničky. V minulosti (asi do r. 2004) bola považovaná ako štandardný spôsob liečby poškodených platničiek, ktoré stratili pôvodnú schopnosť plnohodnotne plniť svoju funkciu, avšak na základe dlhoročných skúseností sa zistilo, že náhrady nemajú u pacientov až taký „úspech“. Napriek vedeckému nadšeniu, náhrady nespôsobili u pacientov zánik chorôb a všetkých symptómov a tak po zmiešanej kritike a vyjadrenej nedôvere sa v súčasnosti pristupuje k celkovej náhrade platničky skôr výnimočne.
Pacienti trpiaci bolesťami sedacieho nervu spôsobeného herniou disku v driekovej oblasti však majú menšiu pravdepodobnosť na celkové vyliečenie a to v dôsledku fyziologických zmien v oblasti tejto chrbtice, keď ani operácia nemusí utlačovaný nerv dostatočne uvoľniť. Operácia by mala slúžiť len ako posledná možnosť vyliečenia zraneného chrbta – vyskočenej platničky. V prípade, že je operácia nevyhnutná, odporúča sa po nej veľa odpočívať, aby sa zabránilo komplikáciám. Netreba zabudnúť na vyššie uvedenú konzistentnosť mentálnej a fyzickej terapie, na jazvy a zrasty po operáciách pomáhajú rôzne gély v lekárňach, masáže, liečivé bylinky a valčeky, ktoré ich dokážu výrazne zjemniť.