Stavba chrbtice a čo sú stavce označené ako C, T, L, S + číslo

Ako sa ti páči článok?
[Celkom hlasovalo: 7 Priemer: 2.6]

Keď som tu dnes prechádzal moje texty na tejto stránke, uvedomil som si, že som nenapísal jednoduchý popis chrbtice, z čoho sa skladá, koľko má stavcov, pričom je to asi jedna zo základných vecí, ktoré sú dôležité pre správne pochopenie jej funkcie a predstavy, kde sa tieto chorobné zmeny v podobe vyklenutej platničky dejú.

 

Stavba chrbtice a jej stavce:

Takže chrbtica človeka je tvorená z 33 až 34 stavcov (lat. vertebrae) – nikde som sa nedočítal, prečo má niekto 33 a niekto 34 stavcov, medzi nimi sú tie naše „staré známe“ medzistavcové platničky (lat. disci intervertebrales) a väzivá, ktoré to všetko držia pokope. Stavce sú elipsovité menšie alebo väčšie kosti, z ktorých každý má v sebe otvory, jednak kvôli uloženiu miechy, čím stavce vytvárajú chrbticový kanál a jednak kvôli vystupujúcim miešnym nervom, ktoré zase inervujú jednotlivé oblasti tela (lat. foramina magna).

stavba chrbtice a stavce
stavba chrbtice a popis stavcov

 

Chrbtica sa delí na 5 častí (obrázok a farby jej častí hore), podľa ktorých sú pomenované aj stavce:

7 krčných stavcov (lat. vertebrae cervicales) – stavce C1 až C7, tvoria krčnú chrbticu

12 hrudníkových stavcov (lat. vertebrae thoracicae) – stavce T1 až T12, tvoria hrudníkovú chrbticu

5 driekových stavcov (lat. vertebrae lumbales) – stavce L1 až L5, tvoria driekovú chrbticu

5 krížových stavcov (lat. vertebrae sacrales) zrastených do krížovej kosti (lat. os sacrum) – stavce S1 až S5, tvoria krížovú kosť

4 až 5 kostrčových stavcov (lat. vertebrae coccygeae) zrastených do kostrče (lat. os coccygeum)

 

Stavce sú teda v medicíne označované veľkým písmenom alebo skupinou písmen podľa latinského názvu časti, v ktorej sa nachádzajú a číslom, tak ako je uvedené vyššie a podľa toho poznáte, kde máte problém, keď vám lekár stanoví diagnózu napríklad prostredníctvom magnetickej rezonancie – napr. L5-S1 znamená zistenie problému v spodnej časti driekovej chrbtice v prepojení s krížovou časťou, kde sa mimochodom nachádza najväčšia platnička v ľudskom tele a zároveň najčastejšie postihnutá namáhaním alebo fyziologickým opotrebovaním. Podobné je to v segmente L4-L5, ďalšia najčastejšia oblasť je potom krčná chrbtica C6-C7, C7-T1.

Chrbtica nesie hmotnosť všetkých častí tela a prenáša ju cez panvu na dolné končatiny. Kvôli vzpriamenému držaniu tela je tak vystavená veľkým tlakom, hlavne v driekovej oblasti, ktorá je na to prispôsobená najväčšími stavcami a platničkami. Chrbtica nám umožňuje vykonávať všetky pohyby ako predklon, úklon či otáčanie a preto sa o ňu dobre starajme..

10 komentárov k “Stavba chrbtice a čo sú stavce označené ako C, T, L, S + číslo”

 1. Ja mám špecifický problém, v roku 2003 som skákal na trampolíne, to som mal 26, a pri dopade ma „seklo“ btw nikdy nerpbte pi*oviny!). Cítil som vtedy že mi niečo tam ruplo, a potom som mal bolesti dva týždne tak, že som sa nemohol ohnúť dopredu, prešli to, a potom sa to objavovalo tak raz za pol roka. Teraz mám 42, čiže v podstate som s tým vydržal 16 rokov. Už keď som mal 37, asi 5 rokov dozadu ,som sa do jednej strany nakrivoval ,Zdalo sa mi že už by som musel začať nosiť paličku. Tak som sa rozhodol plávať, začal som trikrát do týždňa plávať, najprv 5 dĺžok, po mesiaci 10 ,nakoniec som bol schopný už odplávať i 40, ale zas netreba to preháňa, stačí 10-15 kľudných dĺžok si odplávať, keď máte hlavu ponorenú vo vode a plávate relaxačne. (Pozor lebo by plávaní sa mám uvoľňuje chrbát, a svaly, a môže vám to rupnut keď urobíte nejaký rýchly pohyb, takže opatrne.). No ale ako som plával tak ten deň som nikdy nepociťoval bolesť. vždy až na druhý deň. Na tretí deň potom som relaxoval. Takže bola pohoda. A na štvrtý deň som už mal zase stuhnuté svalstvo tak som zase šiel plávať, A takto dokola. Teraz však sa to uz zhoršuje. Plávanie už uvoľnilo a natiahlo svaly, ale platnička samozrejme v pohode nieje. Rokmi degeneruje. Poradili by ste mi skôr ozón ?kortikoidy? Alebo aký spôsob riešenia ? zvláštne je že mi to nevystreluje do nohy, ani do nervu ,alebo bolest cítim akoby smerom do brucha, možnože herniu nemám, nebiem, rtg neukazalo nic, no problem s diskom mozno nie je smerom dozadu (miecha) ale dopredu (smerom do brucha), skor to cítim tam.

  Odpovedať
 2. Ahojte, mam 30 rokov a takisto mam problemy s chrbticou. Ako mi neurológ aj obvodny vysvetlovali,znicene a vytecene platničky a nasledne bolesti su dôsledkom ochabnutého svalstva. Ak človek začne pravidelne cvičiť a posilnovat chrbtove svaly, stav sa môže do velkej miery zlepsi a bolesti ustúpia.neurologicka mi zdôraznila ze operácia dlhodobo nepomôže,len sa bolesť a poskodenia presunu na ine miesto na chrbtici. Treba zmenit navyky a hlavne sa začať hybat a výsledky sa urcite dostavia. Ja cvicim sm system, zatial kratko, tak som zvedava. Najdete o tom vela na nete.

  Odpovedať
 3. potrebujem kompletné neurologicke vyšetrenie -deformity chrbtice, skolioza, velmi úzke až zanikajúce priestory C 5/6 a 6/7, bolesti v pravej lopatke 3mesiace, inak bolesti chrbtice už dlhodobo.

  Odpovedať
  • Cau presne mam to iste co ty chodila po doktoroch a nic nepomohlo neviem jak to bude dalej jak budem starsia? maj sa kamoska Iveta

   Odpovedať
 4. Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať mám bolesti chrbta. 8-9 stavce tlačia na miechu a 2 platničky vytecene.Tak mi to lekár povedal. Neviem čo s tym?? Bola som na rehabilitáciach ale nepomáhajú. Mám lieky na bolesti.A nechcem ich jesť stále.Môžte mi poradiť??? Ďakujem veľmi pekne.monika

  Odpovedať
  • Ahoj Monika,

   skúsila si spoločnosť europainclinics? Na Slovensku majú strediská v BA, KE a Bardejove. Mne praskla v máji 2016 platnička a v júni ma v Košiciach operoval jeden Nemec – Georg Michael Hess. Má zlaté ruky, operácie sa nemusíš báť. Ak máš nejaké otázky, kľudne mi zavolaj: 0918/087323

   Dagmar

   Odpovedať
 5. Dobrý deň,

  prosím ozvite sa mi kto máte operáciu platničky a máte použitú metódu dynamický stabilizátor – dynezis, prišroubované 6 šroubami v driekovej časti chrbtice. Som 12 rokov od operácie, 3 roky mám už problémy a tento rok od júna 2016 mám veľmi veľké bolesti.

  Odpovedať
 6. Dobrý den. Ked sa hýbem alebo pracujem tak ma nič nebolí, ak musím stáť v rade v obchode -bez pohybu, alebo vlastne po stojačky čakať bez pohybu tak po piatich minutách sa neviem zohnúť,sadnúť do auta ?

  Odpovedať

Vložiť komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.