Operácia platničky mini invazívnou metódou

Ako sa ti páči článok?
[Celkom hlasovalo: 0 Priemer: 0]

Obsah článku

Úvod

Nemám zatiaľ osobnú skúsenosť, ale štúdie preukázali, že po operácii mikrodisketómiou – mini invazívnou metódou (MD) sa pacient rýchlo regeneruje a vzniká menej komplikácií v priebehu a po  chirurgickom zákroku. Cieľom operácie pomocou MD je odstránenie kúsku platničky – hernie disku, ktorý tlačí na (napr. sedací) nerv. Týmto dostane laicky povedané nerv čas na regeneráciu, ktorý nemal počas útlaku. MD sa najčastejšie vykonáva na bedrovej chrbtici, najmä pri stavcoch L5-S1, ktoré sú najbežnejšou formou hernie disku. Po operácii pacient väčšinou cíti okamžitú úľavu, avšak liečba poškodeného nervového koreňa vyžaduje ešte pomerne dlhý čas, pokojne aj 2 roky.

Základné princípy pri operáciách pomocou MD – Microdiscectomy

Celá operácia je vykonávaná prostredníctvom veľmi malého rezu na chrbte vo veľkosti niekoľko centimetrov. Sestra vám v prípade ochlpenia oholí chrbát pred operáciou. Chrbtové svaly sú na chrbtici našťastie vertikálne uložené, preto nie je potrebné svaly prerezávať, ale neurochirurg ich len odsunie stranou. Týmto má chirurg ľahší prístup k chrbtici, kde môže použiť mikroskop, aby lepšie rozoznal nervový koreň, ktorý taktiež jemne odsunie stranou, aby sa dostal k poškodenej platničke. Tú patrične odstráni, aby netlačila na nerv. Jednoznačnou výhodou tejto operácie je, že všetky svaly, kĺby a väzy sú ponechané bezo zmeny, mechanická štruktúra pacientov sa tak nemení.

Pacienti vhodní pre operáciu MD?

Všeobecne platí, že konzervatívna liečba (chlad/teplo, cvičenie, strečing, lieky, kortikoidy a podobne) má prednosť a sleduje sa, či pacientovi zaberá. Obvykle sa poškodená platnička zahojí do 3 mesiacov a v prípade, že bolesti pretrvávajú, ale sú znesiteľné, chirurgický zákrok sa odkladá, pretože sa dáva pacientovi čas na ďalšiu konzervatívnu liečbu.

Niektoré indikácie pre tých, ktorí uvažujú o tejto operácii sú:

Útlak sedacieho nervu – bolesti pri sedení po dobu najmenej šiestich týždňov

Konzervatívna liečba zlyhala – žiadna alebo malá úľava od bolesti

Nanešťastie, čím dlhšie odkladáme operáciu, tým to môže byť škodlivejšie. Po zhruba troch až šiestich mesiacoch výsledky operácie chrbtice majú tendenciu klesať, pretože nerv bol utlačovaný po dlhšiu dobu. Takže sa všeobecne odporúča, aby sa pacient poponáhľal a rýchlo sa rozhodol, či ísť na operáciu.

Lekári zvyčajne po zákroku pacientovi odporúčajú, aby nerobil prvé týždne akékoľvek zdvíhanie, krútenie, ohýbanie chrbticou.

Miera úspešnosti MD

Úspešnosť MD chrbtice je približne 90% až 95%, aj keď u 5% až 10% pacientov sa bude rozvíjať recidíva hernie disku v určitom okamihu v budúcnosti. 90% až 95% pacientov nemajú žiadne komplikácie po operácii a pociťujú okamžitú úľavu od bolesti. Väčšina z recidív hernií diskov sa stala počas prvých troch mesiacov po operácii a ak sa tak stalo, nasledovala ďalšia MD, ktorá bola rovnako úspešná ako ta prvá. Títo pacienti sú však následne viac náchylnejší na recidívu v budúcnosti – šanca na vznik recidívy stúpa na 15% až 20% namiesto pôvodných 5% až 10%.

Jednou z hlavných nevýhod operácie MD je fakt, že počas operácie môže byť videný len asi 5% až 7% obsahu platničky. Nemusí tak dôjsť k úplnému odstráneniu fragmentov platničky, ktoré tlačia na nervy a pacient, ktorý sa vráti k aktívnemu životnému štýlu sa zrazu z ničoho nič začne sťažovať na rovnaké bolesti ako pred operáciou. Chrupavka vášho disku je stále otvorená, pretože ste mali herniu disku, preto treba pamätať na tento fakt, okrem toho sa na prázdnom mieste vytvorí zjazvené tkanivo, ktoré nie je prekrvené. Taktiež vonkajšia časť platničky –annulus, ktorá bola odstránená, sa už nikdy neobnoví/nevytvorí.

Pooperačná starostlivosť po operácii MD je veľmi dôležitá. Fyzioterapeut vám úspešne pomôže k nadobudnutiu opätovnej sily v nohách až do rozsahu, aký bol pred operáciou. To tiež pomôže zabrániť budúcim recidívam hernie disku.

Riziká a komplikácie operácie MD

Tu je zoznam bežných komplikácií, ktoré môžu nastať pri, či po operácii:

  • Pravdepodobnosť 1% až 2%, že dôjde k úniku mozgovomiechového moku. Táto nepríjemnosť našťastie nijako nemení výsledky operácie, ale udrží pacienta jeden až dva dní nehybného na lôžku navyše, zatiaľ čo sa únik zastaví a zahojí
  • Poškodenie nervového koreňa
  • Pooperačné problémy s kontrolou močového mechúra a čriev
  • Rôzne infekcie

Komplikácie pri týchto typoch operácií sú pomerne vzácne a keď k nim dôjde, nie je pre lekárov zväčša veľkým problémom pacienta primerane doliečiť.

Záver

Minimálne invazívne operácie chrbta sú veľmi odporúčané, pretože majú vyššiu mieru úspešnosti v porovnaní s tradičnými chirurgickými postupmi, je menšia šanca ku vzniku komplikácií a v neposlednom rade sa ráta k plusom aj rýchlejší čas zotavenia.

13 komentárov k “Operácia platničky mini invazívnou metódou”

  1. Ahojky ja som po operácii v Nových Zámkoch vo februári a znova to isté úlomok na tom istom mieste,po necelých troch mesiacoch recidíva, musím ísť opäť na operáciu. Ale zvažujem operáciu miniinvazívnou metódou,tak poraďte kam,poškuľujem po Europainclinic alebo po Ružomberku

    Odpovedať
  2. nasiel som kliniku kde operuju laserom painclinic.sk hernia platnicky treba skusit sa tam skusit objednat ja sa idem objednat uvidim co to bude potom dam vediet

    Odpovedať
  3. Podstupila som tuto operaciu hernie L5/S1 v oktobri 2015 a zatial som spokojna. Este sa zotavujem, ale zda sa, ze to ide tak, ako ma. Z mojich skusenosti mozem teda odporucit. Na nohy ma postavili uz hned v prvy pooperacny den a rovnako aj dalsich, ktori boli so mnou v nemocnici hospitalizovani s rovnakymi diagnozami. A chcem pochvalit tuto stranku. Je tu vela kvalitnych informacii. Ja sa aktualne snazim najst ci niekto z vlastnej skusenosti pisal o navrate k sportu po podobnej operacii platnicky.

    Odpovedať
    • ahoj conny..ja som v decembri 2015 bol operovany a celkom sa dobre zotavujem..kolko mas rokov??a ako rehabilitujes..cvičiš..??? ako casto..bol by som rad za tvoje rady..

      Odpovedať
      • ahojte, ja som po operacii platnicky L5/S1 3 mesiace. Ked dlho stojim alebo sedim mam este bolesti. Myslite ze je to v norme?

        Odpovedať
        • som na tom asi rovnako,okrem toho mi aj pretrváva trpnutie chodidla,pálenie zboku stehna sa pridalo,zakopávam pri chodzi.ako sa to u Vás vyvvíjalo ďaleJ,

          Odpovedať
  4. Hned zajtra by som sa dala operovat len aby to pomohlo.Bola som operovana 21 5 15 ale boli vsetko tak ako pred operaciov.Ako a kde to treba vybavit,som z KE.

    Odpovedať
    • Odporucam navstivit Vojensku nemocnicu v RK, kde na Neurochirurgickom oddeleni dostanete blizsie info ohladom miniinvazivnych zakrokov. Pracuju tu s najmodernejsimi pristrojmi, maju tam dokonca myslim nieco ako vzdelavacie centrum pre celu strednu Europu. Vela info najdete aj na http://www.neurochirurgia-rk.sk/

      Odpovedať
      • Ahoj Jozef

        Môžeš mi dať prosím ta na teba kontakt ? Mail ? Mobil ? Chcel by som sa ta spýtať na par otázok okolo operácie platniciek s laserom. Ďakujem

        Odpovedať

Vložiť komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.