Laserové a endoskopické operácie chrbtice

Ako sa ti páči článok?
[Celkom hlasovalo: 0 Priemer: 0]

Obsah článku

Šetrné a bezpečné riešenie vašej bolesti

Keď sa povie „operácia chrbtice“, každému z nás pravdepodobne prebehnú zimomriavky po tele. Operácia však nemusí byť vždy spojená s dlhou a komplikovanou rekonvalescenciou či neutíchajúcimi pooperačnými bolesťami. O najmodernejších operačných metódach v liečbe chrbtice nám porozprával skúsený špecialista, algeziológ MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD. z Centra liečby bolesti – Pain Clinic v Bratislave.

MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD.
MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD.

 

Operácia chrbtice šetrnejšie a bezpečnejšie

Nie je žiadnym tajomstvom, že operácie chrbtice patria k najzložitejším chirurgickým výkonom. Sú spojené s mnohými rizikami a predovšetkým dlhou dobou rekonvalescencie či vznikom rozsiahlej pooperačnej jazvy. „Aktuálnym trendom modernej medicíny sú menej invazívne a šetrnejšie medicínske postupy. Konkrétne v odbore neurochirurgie sú v zahraničí veľmi preferované laserové a endoskopické operácie chrbtice, ktoré sú konečne dostupné aj u nás,“ vysvetľuje MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD.

 

Laserové a endoskopické operácie majú v porovnaní s klasickou otvorenou operáciou značné výhody. „Pacientom dokážeme uľaviť od bolesti takmer okamžite po operačnom výkone, dosahuje sa lepší pooperačný komfort a rýchlejšia mobilizácia. Znamená to výrazné skrátenie doby práceneschopnosti a značne rýchlejší návrat do zamestnania,“ uvádza MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD., ktorý sa liečbou bolestí chrbtice zaoberá už takmer 30 rokov.

 

Laserová operácia chrbtice (PLDD)


Laserová operácia chrbtice je tzv. mikroinvazívny zákrok, ktorý je vhodný pre pacientov s vysunutými platničkami a bolesťami chrbtice vyžarujúcimi až do končatín. Operačný výkon trvá približne 40-60 minút a vykonáva sa v lokálnej anestézii. „Do poškodenej platničky zavedieme pod kontrolou RTG tenkú kanylu. Podáme ňou malé množstvo kontrastnej látky, aby sme sa presvedčili, že sme na správnom mieste. Potom laserom odstránime poškodené tkanivo platničky, čím sa v nej zníži tlak a už nič nebráni jej hojeniu. Pacient odchádza domov niekoľko hodín po operácii,“ hovorí MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD. Laserová operácia v maximálnej možnej miere šetrí zdravé tkanivo nachádzajúce sa medzi operačným poľom a kožou (paravertebrálne svalstvo, svalové úpony, fascie a iné dôležité štruktúry chrbtice). Ďalšími výhodami sú nízka invazivita, výskyt menšieho množstva komplikácii v porovnaní s klasickou otvorenou operáciou chrbtice v celkovej anestéze, krátky pobyt v zdravotníckom zariadení, krátka rekonvalescencia a rýchly návrat do práce a bežného života.

 

Laserová operácia chrbtice
Laserová operácia chrbtice
Laserová operácia chrbtice
Laserová operácia chrbtice
Laserová operácia chrbtice
Laserová operácia chrbtice

 

 

Endoskopická operácia chrbtice


Výkony endoskopickej chirurgie sú vhodné pre pacientov s
degeneratívnymi ochoreniami chrbtice. Ide predovšetkým o pacientov s dlhodobou bolesťou chrbtice, ktorých trápi vysunutá medzistavcová platnička, a to najčastejšie v krčnej a driekovej oblasti. Prejavom sú bolesti s výpadkom citlivosti a/alebo hybnosti končatiny. Endoskopická operácia prebieha v celkovej anestézii a trvá obvykle 40-60 minút. „Endoskop s hrúbkou ceruzky zavedieme cez drobný 1,5 cm rez väčšinou z bočnej strany chrbtice. Následne cez neho zavádzame optiku spolu s miniaturizovanými operačnými nástrojmi. Musíme preniknúť do priestoru miechového kanála, kde sa nachádza vysunutá platnička tlačiaca na nerv. Jej vysunutú časť potom odstránime za neustálej vizualizácie na monitore,“ vysvetľuje MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD.

 

Po operačnom výkone oddychuje pacient 2 hodiny na lôžku a už na druhý deň je prepustený do domácej starostlivosti. Pokiaľ pacient nemá fyzicky namáhavé zamestnanie, môže sa do práce vrátiť v priebehu niekoľkých dní. Pri fyzicky zaťažujúcom zamestnaní je doba práceneschopnosti 2-3 týždne. „V porovnaní s klasickou otvorenou operáciou je spinálny endoskopický výkon pre pacienta oveľa šetrnejší a menej bolestivý, pretože dochádza k minimálnemu poškodeniu svalových úponov a kostných štruktúr,“ dodáva na záver skúsený odborník, MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD.

 

Endoskopická operácia chrbtice
Endoskopická operácia chrbtice
Endoskopická operácia chrbtice
MUDr. Mgr. Daniel Žingor, PhD. pri endoskopickej operácii chrbtice
Zavedený endoskop
Zavedený endoskop

 

Viac informácií o laserových a endoskopických operáciách chrbtice nájdete na www.painclinic.sk

 

logo Pain Clinic

Kontakt:

Centrum liečby bolesti – Pain Clinic
Daxnerovo nám. 5, Bratislava
Tel.: 0944 62 55 88
office@painclinic.sk

 

 

 

2 komentáre k “Laserové a endoskopické operácie chrbtice”

Vložiť komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.