Piriformis syndróm (bolesť spôsobená kŕčom hruškového svalu)

Ako sa ti páči článok?
[Celkom hlasovalo: 2 Priemer: 4.5]

Na úvod je dôležité vysvetliť rozdiel medzi piriformis syndrómom, ktorý je neuromuskulárnou poruchou a ischiasom, ktorý je často spôsobený herniou disku alebo jeho protrúziou. Piriformis syndróm je neuromuskulárne ochorenie, ktoré je spôsobené tým, že je neustále stlačený alebo zovretý a dráždený hruškový sval pod sedacím nervom. Medzi príznaky patrí bolesť, brnenie a necitlivosť v oblasti zadku a v oblastiach, kde existuje inervácia sedacieho nervu.

 

Obsah článku

Piriformis syndróm – diagnostika

Piriformis syndróm je ťažké diagnostikovať na vlastnú päsť (jeden lekár odporúčal na toto  jednoduchý cvik: ľahnite si na ľavý bok a pravú nohu pokrčte tak, aby spočívala členkom v ľavej podkolennej jamke a aby ste sa pravým kolenom dotýkali podložky. Ak pocítite bolesť pod pravým sedacím svalom, mohlo by ísť o tzv. piriformis syndróm), a je často diagnostikovaný tým, že lekár diagnostikuje problém len cez príznaky. Všeobecne platí, že ak nemáte žiadne problémy v dolnej časti chrbta a práve len v polovici zadnej nohy, mohlo by ísť o piriformis syndróm. Hruškovitý sval sa môže zhoršovať (bolieť) pri dlhodobom sedení a prejavuje sa tiež bolesťou pri chôdzi do schodov, pri stúpaniach  alebo nadmernou chôdzu.

Diagnostika piriformis syndrómu zahŕňa CT vyšetrenie, ultrazvuk a skenovanie prostredníctvom MRI. MRI často krát nemusí ani nič zásadné ukazovať.

Piriformis syndróm – príčiny

Často vzniká ako dôsledok nadmerného športovania – veslovanie alebo cyklistika. Bežci sú tiež náchylní k rozvoju tohto ochorenia. Sedací nerv nie je jediný nerv, ktorý môže byť hruškovým svalom atakovaný, zovretý alebo dráždený. Môže to byť tiež aj nerv (pudendal nerve), ktorý pomáha kontrolovať svaly močového mechúra a čriev. Necitlivosť, brnenie a ďalšie bolesti v oblasti slabín môžu viesť až k strate kontroly vylučovania.

 

Piriformis syndróm – Možnosti liečby

Konzervatívna liečba piriformis syndrómu zahŕňa naťahovacie cvičenia (strečing), masáže, protizápalové lieky, svalové relaxanty, odpočinok a vyhýbanie sa činnostiam akými sú veslovanie, jazda na bicykli alebo beh. Ultrazvuk môže tiež pomôcť zmierniť bolesť.

Nemožnosť alebo neúspech liečby konzervatívnymi metódami vyžaduje v ďalšom kroku použitie lokálnych anestetík, BOTOXu alebo kortikosteroidov. Niekedy sa odporúča kombinácia všetkých troch metód. Chirurgia sa takmer nikdy odporúča, pretože prognóza vyliečenia tohto zranenia je zvyčajne dobrá.

Obrázky k PS:

https://www.google.sk/search?q=Piriformis+Syndrome&es_sm=122&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=bGaxU9vPMemU0AW954CoAg&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1536&bih=741

Video – cvičenie:

 

Vložiť komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.